Na logikę

Do napisania dzisiejszego postu skłonił mnie przeczytany niedawno dowcip.

Facet jedzie zatłoczonym autobusem i nie może dostać się do kasownika. Chce poprosić stojącego obok mężczyznę o skasowanie biletu, jednak zastanawia się, jak ma się do niego zwrócić.  Myśli więc: „jeśli mężczyzna nie wysiadł na poprzednim przystanku, to znaczy, że jedzie do mojej dzielnicy. Jedzie z kwiatami, to znaczy, że jedzie do kobiety. Kwiaty są piękne, to znaczy, że jedzie do pięknej kobiety. W naszej dzielnicy są dwie piękne kobiety – moja żona i moja kochanka. Ja jadę do kochanki, to znaczy, że on jedzie do mojej żony. Moja żona ma dwóch kochanków – Jana i Piotra. Jan jest teraz w delegacji….”
– Panie Piotrze, czy mógłby mi pan skasować bilet?

Przytoczony dowcip pokazuje, że logiczne myślenie i rozumowanie są nam potrzebne w codziennych sytuacjach, ale nie zawsze nasze wnioskowanie jest poprawne. Warto zatem ćwiczyć logiczne myślenie, aby lepiej radzić sobie z rozwiązywaniem problemów zarówno tych naukowych, jak i życiowych. Rozwiązywanie zagadek logicznych jest jednym ze sprawdzonych (i całkiem przyjemnych) sposobów trenowania szarych komórek.

Niedawno zmarł (6 lutego)  Raymond Smullyan, znany matematyk, logik i filozof. Cieszył się sławą najlepszego na świecie twórcy zagadek i najzabawniejszego logika, jaki kiedykolwiek żył.  Autor wielu zbiorów łamigłówek i paradoksów logicznych.

Książki: „Jaki jest tytuł tej książki?”, „Dama czy tygrys” oraz „Szatan, Cantor i nieskończoność”  są jak powieści matematyczne, pełne zagadek logicznych, osadzonych w bajkowej fabule.  W każdej z nich poziom trudności zadań rośnie – te z pierwszych rozdziałów są bardzo łatwe, z następnych nieco trudniejsze, a te z ostatnich naprawdę skomplikowane. Zachęcając do sięgnięcia po te niezwykłe książki Raymonda Smullyana przytaczam z nich kilka zagadek.

 • Pewien chłopiec miał tyle samo braci i sióstr. Jego siostra Ala miała dwa razy więcej braci niż sióstr. Ile braci i sióstr było w tej rodzinie?
 • Jeśli pięć kotów może złapać pięć myszy w pięć minut, to ile kotów potrzeba, aby złapać sto myszy w sto minut?
 • W pewnym sklepie zoologicznym sprzedają duże i małe ptaki; cena każdego dużego ptaka jest dwukrotnością ceny małego ptaka. Pewna pani nabyła pięć dużych ptaków i trzy małe ptaki. Gdyby natomiast kupiła trzy duże ptaki, a pięć małych, to wydałaby o dwieście złotych mniej. Ile kosztuje każdy ptak?
 • Załóżmy, że obaj mamy tyle samo pieniędzy. Ile muszę ci dać, byś miał o sto złotych więcej niż ja?
 • Czy ci z was, którzy wiedzą coś o katolicyzmie, orientują się może, czy Kościół katolicki pozwala mężczyźnie na poślubienie siostry wdowy po nim?
 • W Lesie Zapomnienia, Alicji często zdarzało się zapomnieć, jaki jest dzień tygodnia. Pewnego dnia spotkała tam Lwa, który kłamie w poniedziałki, wtorki i środy oraz Jednorożca, który kłamie w czwartki, piątki i soboty. Wygłosili oni następujące zdania:
  Lew: Wczoraj był jeden z dni, w które kłamię.
  Jednorożec: Wczoraj był jeden, z dni, w które ja również kłamię.
  Jaki to był dzień tygodnia?
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Na logikę

 1. Mazz

  ***************SPOILER ALERT :)))*********************************************

  1) Proste 🙂 4 chłopców i 3 dziewczynki
  2) O ile te koty mają żelazną kondycję i ich efektywność nie spada z upływem czasu, to te 5 kotów powinno złapać 100 myszy w 100 minut. Tzn tak mi się wydaje 🙂
  3) Duży ptak kosztuje 2X, mały kosztuje X.
  5x2X + 3xX=13X=Y
  3x2X + 5xX=11X=Y-200
  Czyli X=100.
  4) To mega łatwe – 50zł 🙂
  5) Hah po pierwszym czytaniu nie załapałem przyznam. Pewnie nie jest łatwo kogoś poślubić będąc martwym 🙂
  6) Czwartek. Lew mówi prawdę, że wczoraj (w środę) kłamał, a jednorożec kłamie, że wczoraj kłamał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s