Palcem po mapce

Lubimy dostawać pocztówki – mapki. Oprócz zaznaczonych nazw miejscowości często znajdują się na nich symboliczne obrazki, które informują o charakterystycznych dla danego miejsca zabytkach, różnych obiektach,  tradycjach i zwyczajach. Wodząc palcem po kolorowej mapce, możemy czuć się jak turyści planujący swą dalszą podróż. Oto kilka pocztówek tego typu:

To pierwsza pocztówka w formie mapki, którą dostaliśmy. Christina napisała, że mieszka razem ze swoim chłopakiem w miejscowości  Mönchengladbach położonej pomiędzy Düsseldorfem, Kolonią (Köln)  i Akwizgranem (Aachen), a jej rodzina w oddalonym o 250 km mieście niedaleko Frankfurtu.

Postcrosserka  Anika, która napisała do nas pocztówkę, pochodzi z miasta Graz, położonego w południowo-wchodniej Austrii. Nie wiedziałam, że jest to drugie po Wiedniu miasto pod względem wielkości i znaczenia. Na dole pocztówki umieszczone są herby dziewięciu krajów związkowych, które wchodzą w skład Austrii. Graz jest stolicą Styrii (Steiermark).

Rogaland to jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Nasza korespondentka Heidi  pochodzi z miasta Sandnes położonego w Rogaland  w południowo – zachodniej części kraju. W okolicy piękne krajobrazy: piaszczyste plaże, klify i oczywiście fiordy.

Na koniec dwie mapki z USA:

Alabama leży w południowo – wschodniej części kraju nad Zatoką Meksykańską. Jej stolicą jest Montgomery, a największym miastem Birmingham. To właśnie stąd pochodzi Ross, od którego otrzymaliśmy tę kartkę. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (głównie przemysł metalurgiczny i hutniczy) oraz naukowo – kulturalnym. Na mapce oprócz obrazków przy poszczególnych miastach, znajduje się również flaga Alabamy oraz symbole stanu: trznadel i  kamelia.

Mapka Oklahomy z zaznaczoną trasą słynnej Route 66. Droga 66 została otwarta w roku 1926 i przebiegała przez osiem stanów: od Illinois do Kalifornii. Jej długość wynosiła 2448 mil (3939 km). Zamknięta w 1985 r. obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Nie wszystkie jej odcinki są przejezdne. Przez Oklahomę przebiega jeden z najdłuższych – 400 mil.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Palcem po mapce

  1. Aga

    Przepiękna ta austriacka mapka! Niemiecka zdecydowanie najmniej atrakcyjna, wygląda jakby była wycięta z atlasu. Ale rzeczywiście super pomysł, żeby pocztówka dla kogoś zza granicy była w takiej formie.

  2. Urszula

    Z wielka checia wysle jedna z Polnocnej Karoliny! : ) To piekny stan, pelen lasow i jezior – bardzo przypomina mi moje ukochane Kaszuby. Dodatkowo, lezy pomiedzy gorami, a oceanem. Az mi glupio, ze zyjac tu juz dwa lata, jeszcze niczego nie zwiedzilam – ale takie juz zycie, kiedy natlok pracy bierze gore.. Na pewno za to wybiore sie na poszukiwania podobnej mapki! : )

  3. Pingback: Marzenia się spełniają! – SM – Skomplikowana Miłość

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s